Rádi máte doma útulno a teplo od nohou? Nedivíme se. My také. Často právě proto volíme jako bytový doplněk právě koberec. Dříve spíše v plošné variantě. Dnes vede varianta kusová. Ať už je krok po něm sebepříjemnější, není to však kousek úplně praktický. Drží se v něm bakterie a také roztoči. Snadno na něj přilnou zvířecí chlupy. A co teprve, když něco rozlijete. Jednoduše, pokud si jej pořídíte, je potřeba se o něj také správně starat. Dnes si porovnáme čištění koberců. Jaký je rozdíl mezi suchým a mokrým čištěním?
Na sucho
Asi si dokážete představit případy, kdy je potřeba hloubkové čištění a kdy stačí tak zvané povrchové. Pod pojmem suché čištění koberců si můžete představit právě luxování. Už je asi logické, že toto čištění je vhodné právě při příležitostech, kdy nedojde k hloubkovému znečištění. Suché čištění tedy používejte v případech, kdy například na koberec něco vysypete. Nebo se na něm často povaluje mazlíček. Nebo prostě pro běžnou údržbu, očištění od drobků, a zbavení se bakterií a roztočů.
Na morko
Když jsme vyřadili suché čištění a varianty znečištění pro něj, zbývá nám mokrá varianta. Co si představit pod pojmem mokré čištění koberců? Jedná se o čištění strojové. Speciální čistící stroj na bázi vody namočí váš koberec, za použití vhodné chemie jej vyčistí a poté velkým tlakem dojde k vysávání jak špíny, tak i vody. Mokrou variantu je vhodné používat v případech, kdy vám třeba štěňátko koberec počůrá, když vylijete červené víno, nebo pro běžnou údržbu hloubkového typu.
Kam se obrátit
Máte ve firmě položený celoplošný koberec ve všech místnostech? Nebo jej máte doma? Ať už celoplošný, nebo kusový pod konferenčním stolkem, je potřeba jej pravidelně čistit. Pokud na to nechcete být sami, nebo si nechcete kupovat drahý stroj, který budete používat občas a investovat do něj se vám nevyplatí, domluvte si firmu. Mokré i suché čištění koberců nabízí třeba Plzeňská firma Uklizenozavas.cz. Přesvědčte se sami.